Kategórie
Tlačové správy (politika)

Veríme, že zvolenie Joea Bidena bude znamenať zlepšenie vzťahov medzi USA a EÚ

Reakcia strany Sloboda a Solidarita (SaS) na prezidentské voľby v USA.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) verí, že zvolenie Joea Bidena bude znamenať zlepšenie vzťahov medzi USA a Európskou úniou a tiež pozitívnejší vzťah k medzinárodným inštitúciám.

„Rešpektujeme výsledok amerických volieb. Napriek tomu, že ich priebeh bol do poslednej chvíle veľmi napätý, dúfam, že spochybňovanie priebehu volieb Donaldom Trumpom nebude mať dopad na právny štát a demokratické inštitúcie v USA. Riziko, ktoré so sebou nesie nerešpektovanie výsledku, je obrovské, pretože bude znamenať možnosť napodobňovať tento scenár všade vo svete. To bude mať zásadný vplyv na dôveru v demokraciu ako takú,“ uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.

Podľa podpredsedu Zahraničného výboru NR SR Petra Osuského bude pre nás, EÚ i svet, dôležité, ako sa nový prezident USA postaví k medzinárodnej politike.

„Z môjho pohľadu je Biden zrejme lepšia alternatíva voči EÚ. Jeho postoje v medzinárodnej politike budú predvídateľnejšie, možno konformnejšie a mäkšie ako Trumpove, predovšetkým vo vzťahu k medzinárodným inštitúciám. Predpokladám, že bude, hoci menej razantne, upozorňovať na potrebu plnenia záväzkov členských krajín NATO ku svojej a kolektívnej obranyschopnosti. Američania však volia svojho prezidenta predovšetkým pre Ameriku a nie pre EÚ. Napriek tomu, že USA budú vnútropoliticky rozdelené do táborov Bidena a Trumpa, Európska únia a aj svet potrebujú v USA stabilného a ekonomicky silného partnera, ktorého pozícia bude vo svetle existujúcich hrozieb nespochybniteľná,“ povedal Peter Osuský.

„Jednou z najdôležitejších výziev pre nového prezidenta USA bude aj zlepšenie vzťahov s Európskou úniou. To v sebe zahŕňa aj potvrdenie záväzkov kolektívnej obrany. Veríme, že práve toto bude kľúčová podmienka, ktorú Joe Biden naplní,“ doplnil člen Výboru NR SR pre európske záležitosti za SaS Miroslav Žiak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *