Kategórie
Tlačové správy

Remišová rozdelila mimovládnym organizáciám na boj s covidom 1,1 milióna eur

Dobrý Anjel sa dotácie vzdal.

Mimovládne organizácie, ktoré sa zapojili do boja proti covidu, dostanú pomoc 1,1 milióna eur. Výzva, ktorú ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja vyhlásilo v auguste, podporí projekty 49 mimovládnych organizácií širokého spektra – od práce so starými a chorými, cez pomoc v online vzdelávaní, pri prevencii bezdomovectva, až po prácu s Rómami. Peniaze dostanú mimovládne organizácie počas novembra a mohli si ich nárokovať na projekty, ktoré robili počas celého roka.

„Mimovládne organizácie robili počas prvej vlny pandémie množstvo drobnej, ale dôležitej práce. Išlo o aktivity, ktoré štát a jeho inštitúcie nestíhali, nevládali alebo nevedeli robiť. Je preto dôležité, aby sme tieto organizácie podporili a posilnili tak ich kapacity a schopnosti pomáhať v ťažkom období ďalej. Ich aktivity budú pomáhať ľuďom aj počas druhej vlny a budú o to cennejšie, že únava a problémy ľudí pri druhej vlne sú väčšie,“ uviedla ministerka Remišová.

Do výzvy sa prihlásilo 164 subjektov z celého územia Slovenska. Žiadať mohli o sumy od 10 do 50 tisíc eur.

Na prvom mieste skončil projekt občianskeho združenia Svetielko, ktoré pomáhalo deťom s onkologickými ochoreniami pri preprave do nemocnice na ošetrenie. Dostali dotáciu 19 300 eur. Tento projekt získal ako jediný maximálny počet 100 bodov. Na druhom mieste skončil projekt Saleziánskeho združenia mládeže Domka, v ktorom predchádzali stresovým situáciám detí a mládeže s izoláciou doma a odlúčenia od spolužiakov a rovesníkov tým, že ich zapájali do kolektívnych aktivít online formou pod vedením skúsených animátorov. Na tieto aktivity dostali dotáciu 11 000 eur. Na treťom mieste skončil projekt Rómskeho inštitútu, ktorý vzdelával Rómov v zodpovednom správaní sa navzájom a dodržiavaní hygienických opatrení a ministerstvo im pridelilo dotáciu 21 800 eur.

Zaujímavosťou vyhodnotenia výzvy je, že na 12. mieste skončil projekt Dobrého Anjela, ktorý hodnotiaca komisia ocenila 92 bodmi a mal získať 30 000 eur. Dobrý Anjel sa však rozhodol dotácie vzdať. Odôvodnil to tým, že do jeho správnej rady sa po rokoch vracia zakladateľ združenia Andrej Kiska a nechcú prijímať peniaze od rezortu, ktorý vedie predsedníčka strany Za ľudí.

„Vážim si toto gesto, hoci v oblasti pomoci ľuďom podľa mňa nemáme robiť politiku. Dobrý Anjel realizoval skvelý projekt, ktorý si zaslúži podporu štátu. Ich postoj je príklad veľkej občianskej uvedomelosti. Bola by som radšej, keby takto postupovali politici, ktorých firmy obchodujú so štátom a nie mimovládne a neziskové organizácie,“ uviedla ministerka Remišová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *