Kategórie
Tlačové správy (politika)

Podporujeme Iniciatívu Stop hazardu so zdravím, navrhneme zvýšenie platby za poistenca štátu

Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k Iniciatíve Stop hazardu so zdravím.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podporuje Iniciatívu Stop hazardu so zdravím, ktorá upozorňuje na opakované hlboké podfinancovanie zdravotníctva. Navýšenie odvodov za poistenca štátu pri súčasnom stanovení jasných merateľných cieľov a prínosov je v súlade s naším programom.

„Stotožňujeme sa s potrebou navýšenia platby štátu za svojich poistencov (dôchodcovia, invalidi, deti, mamičky na materskej, nezamestnaní, ľudia na PN či OČR), keďže teraz za nich štát platí zhruba 30 eur mesačne, zatiaľ čo pracujúci za seba odvádza približne 160 eur. Ročne tak štát za svojich poistencov zaplatí o vyše 1000 eur menej. Toto je skutočne do očí bijúca nespravodlivosť, proti ktorej sme spolu so súčasným ministrom zdravotníctva bojovali aj v minulom volebnom období. Súhlasíme preto, aby štát platil za svojich poistencov odvod vo výške 5 % priemernej mzdy spred dvoch rokov. V prepočte by tak štát platil necelých 55 eur za svojho poistenca, čím by sme sa aspoň priblížili k Českej republike, ktorá za svojich poistencov bude v roku 2021 platiť ešte o 10 eur viac,“ uviedla predsedníčka zdravotníckeho výboru NR SR Janka Bittó Cigániková.

Zároveň bude strana SaS vyžadovať plnenie cieľov Útvaru hodnoty za peniaze tak, aby boli tieto peniaze všetky a v plnej výške alokované poskytovateľom a naviazané na konkrétny a merateľný prínos pre pacienta.

„Naším cieľom je, aby pracujúci platili nižšie odvody a štát za svojich poistencov vyššie a spravodlivejšie, ako je to bežné na úrovni EÚ. Takýto zámer predložíme preto na rokovanie koaličnej rady,“ tvrdí Janka Bittó Cigániková.

„Návrh konkrétneho zákona plánujem konzultovať priamo so signatármi Iniciatívy na stretnutí, ktoré sa uskutoční v pondelok 2. novembra,“ doplnila.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *