Kategórie
Tlačové správy

Štvrťstoročnica od smrti Rudolfa Slobodu

Pamätník Rudolfa Slobodu
Pamätník Rudolfa Slobodu.

Pred štvrťstoročím zastihla Slovensko smutná správa o smrti velikána slovenskej literatúry Rudolfa Slobodu. Mestská časť Bratislava-Devínska Nová Ves venovala svojmu rodákovi v deň výročia 6. októbra 2020 pietnu spomienku pri jeho pamätníku na Nám. R. Slobodu, neďaleko jeho bydliska.

Pietny akt otvoril starosta mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves Dárius Krajčír, ktorý pripomenul prítomným krátky, ale intenzívny život Rudolfa Slobodu prozaika, dramatika, scenáristu, esejistu, básnika, ale v neposlednom rade aj oddaného rodáka s chorvátskymi koreňmi, ktorý nadovšetko miloval svoju rodnú obec.

Pietne stretnutie poctil svojou prítomnosťou súčasný veľký majster slova, významný slovenský spisovateľ a básnik Daniel Hevier. Jeho spomienky prekypovali úctou ku kolegovi, ktorý predčasne odišiel do spisovateľského neba, ale zanechal nám významné rozsiahle literárne dielo.

Laudácio sa dostalo Rudovi Slobodovi aj z úst odborníčky na jeho dielo prof. Dagmary Inštitorisovej, členky Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorá pripravuje vydanie monografie o tomto spisovateľovi. Na jeho literárnom konte svieti 15 románov, 6 kníh poviedok, tvorba pre deti v troch knihách, množstvo esejí, divadelné hry, filmová tvorba. Preklady diel do anglického, bulharského, českého, holandského, chorvátskeho, macedónskeho, maďarského, nemeckého, poľského, rumunského, ruského, slovinského, srbského a španielskeho jazyka potešujú srdcia čitateľov v celej Európe.

Písal sa 16. apríl 1988. Ľubomír Feldek chcel urobiť radosť svojmu kamarátovi od pera, čerstvému päťdesiatnikovi Rudovi. V to ráno vysypal z rukáva báseň Nomen omen a ponáhľal sa za ním do Pezinka. Záhrada liečebne bola prvým svedkom jej prednesu. V deň spomienky na Rudolfa Slobodu ju s láskavým zvolením autora Ľubomíra Feldeka predniesli manželia Dúbravskí. Každý, kto si ju pozorne vypočul, spoznal o rodákovi Devínskej a slávnom spisovateľovi to najpodstatnejšie.

Prednes manželov Dúbravských
Prednes manželov Dúbravských.

Po pietnej minúte ticha položili prítomní k pamätníku R. Slobodu kytice a vence.

Na záver starosta MČ BA-DNV Dárius Krajčír poďakoval prítomným za účasť a dôstojné uctenie si nášho rodáka a vzácneho slovenského spisovateľa Ruda Slobodu.

Vzhľadom na platné epidemiologické obmedzenia bol počet účastníkov na pietnej spomienke limitovaný.

Prítomní účastníci pietnej spomienky
Prítomní účastníci pietnej spomienky.

Viac fotografií nájdete v galérii na stránke mestskej časti Devínska Nová Ves.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *