Kategórie
Tlačové správy

Neseriózni obchodníci cielia na seniorov i počas pandémie

V celom rade životných situácií je „nie“ kúzelným slovíčkom, ktoré nás chráni pred obrovskými problémami.

Mnohým ľuďom sa ale nehovorí ľahko. Pri príležitosti Medzinárodného dňa seniorov (1. októbra) je dôležité pripomenúť, s akými nástrahami sa starší ľudia stretávajú a prečo je dôležité vedieť odmietnuť vnucovanú ponuku.

Súčasná situácia spojená s pandémiou ochorenia COVID-19 hraje do karát takzvaným šmejdom. Tí zneužívajú dôverčivosť seniorov a škála nástrojov, ktoré k tomu používajú, je široká: ponuky najrôznejšieho predraženého či nefunkčného tovaru po telefóne, predvádzacie a pouličné predaje, neseriózne e-shopy či podomové ponuky zmlúv o dodávkach energií. Online zoznamovacie spoločnosti seniorov pre zmenu lákajú, aby s ich pomocou zahnali samotu.

Stačí jeden telefonický hovor, súhlas so zaslaním darčeka v podobe mince, medaily, holiacich strojčekov či náhradných žiletiek, a dotyčného človeka čaká ich pravidelný prísun.

„Cieľom obchodníkov nie je zákazníkov obdarovať, ale urobiť z nich stálych odberateľov svojho tovaru. Vylákajú z nich totiž súhlas, ktorý si nahrávajú. Časté sú tiež ponuky rôznych služieb, napríklad mobilných taríf so zľavnenými telefónmi či tabletmi,“ varuje Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest.

Aj keď existuje obrana v podobe odstúpenia od zmluvy, je lepšie naučiť sa takéto ponuky hneď odmietať.

Obchodníci seniorom aktuálne ponúkajú i „zázračné“ potravinové doplnky, pri ktorých deklarujú liečebné účinky proti koronavírusu. Doplnky stravy sú z hľadiska právnych predpisov potravinami, a preto im nemožno pripisovať liečebné alebo preventívne účinky. Predajcovia klamaním porušujú zákon, pretože sa dopúšťajú zakázaných nekalých obchodných praktík. Rozmohol sa i predaj tovaru proti koronavírusu ako špeciálnych amuletov alebo najrôznejších prípravkov. Ani v týchto prípadoch nie sú žiadne pozitívne účinky preukázané.

Apelujeme na seniorov, aby sledovali informácie týkajúce sa koronavírusu z overených zdrojov. Tými sú napríklad stránky ako Korona.gov.sk a www.uvzsr.sk, COVID-19.nczisk.sk a ďalších rezortov.

Podomoví predajcovia sa v spôsoboch vyrovnajú s usporiadateľmi predvádzacich akcií.

„Zneužívajú neskúsenosti a dôverčivosť predovšetkým starších ľudí. Často uvádzajú klamlivé informácie. Napríklad sa predstavujú ako zástupcovia nového dodávateľa energií, distribútora Energetického regulačného úradu či mestského a obecného úradu. Inou zámienkou k návšteve je kontrola vyúčtovania,“ opisuje Eduarda Hekšová.

A dodáva: „Akonáhle vyúčtovanie predložíte, spočítajú vám úsporu, ktorú dosiahnete, pokiaľ s nimi uzatvorite novú zmluvu. Naučte sa teda nezvaných návštevníkov razantne odmietať.“

Ďalším častým trikom je podstrčenie zmluvy o dodávkach energií k podpisu, pričom podomový predajca listinu vydáva za neškodné potvrdenie o svojej návšteve alebo o prevzatí niekoľkých rúšok. Zmluva sa môže vykľuť i z dokumentu, ktorý je prezentovaný ako nezáväzná ponuka. Nie je teda dobré čokoľvek podomovému predajcovi podpisovať.

Zvláštnu pozornosť si zaslúži i podomová ponuka účasti v energetických aukciách. Ich podstatou je podpis prihlášky do aukcie, v ktorej má byť vybraný najvýhodnejší dodávateľ energií. Aukcia sa však často nekoná. Podomoví predajcovia za vás ako sprostredkovateľ uzatvorí na základe plnej moci zmluvu o dodávkach energií. Pokiaľ odstúpite od takej zmluvy, alebo ju vypoviete, bude vám naúčtovaná zmluvná pokuta.

Seniori sa tiež dostávajú do sietí takzvaných sprostredkovateľských e-shopov s rúškami, respirátormi a ďalšími ochrannými pomôckami.

„Ich webové stránky sa tvária ako klasický e-shop, napriek tomu tvrdia, že spotrebiteľ uzatvára zmluvu s tretím subjektom, najčastejšie predajcom z Číny. Prípadné problémy odmietajú v rozpore so zákonom riešiť,“ vysvetľuje Eduarda Hekšová.

A radí: „Spotrebiteľ má právo na odstúpenie od zmluvy, ktoré môže uplatniť priamo voči e-shopu. Skúsenosti seniorov ale hovoria, že je komunikácia veľmi zložitá a tovar dorazí väčšinou s veľkým oneskorením.“

Na zoznámenie nezadaných v najlepšom veku láka hneď niekoľko online platených zoznámiek. Seniori sa najčastejšie sťažujú na automatické predlžovanie členstva, o ktorom neboli dostatočne informovaní vopred. Aj keď môže byť samota skľučujúca, ďalšie strhnuté peniaze za nechcené členstvo z nej nikoho nevyslobodí. Odporúčame registráciu do podobných zoznámkach vždy starostlivo zvážiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *