Kategórie
Tlačové správy

O solidarite, dôvere a zodpovednosti politických lídrov

Slovensko je pripravené konať a chrániť životné prostredie.

Prezidentský palác

Vážené spoluobčianky, vážení spoluobčania,

tento týždeň sa začalo 75. Valné zhromaždenie OSN. Po prvý raz v histórii sa koná online. Hoci pandémia zmenila svet, aký sme doposiaľ poznali, virtuálny formát stretnutia je zároveň dôkazom toho, že sa dokážeme prispôsobiť a konať. V tohoročnom prejave som zdôraznila význam solidarity, dôvery a zodpovednosti politických lídrov.

Teší ma, že som na oficiálnej návšteve Slovenska mohla počas tohto týždňa privítať ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Želám si, aby sme potenciál, ktorý pre prehĺbenie spolupráce existuje, začali oveľa viac využívať. Vzájomné stretnutia už dnes prinášajú konkrétne výsledky. Podarilo sa nám dokončiť dohodu, vďaka ktorej budú môcť obyvatelia Ukrajiny využívať na zahraničné lety aj letisko tesne za našou hranicou – v Užhorode. Rovnako tak rokujeme o zlepšení spolupráce na hraničných priechodoch, či pri preprave tovarov.

Slovensko bude pokračovať v podpore Ukrajiny na jej ceste do Európskej únie. Každá krajina má právo si slobodne vybrať svoju budúcnosť.

Zľava: Zelenský a Čaputová

Prezidentská kancelária je na ceste stať sa prvým uhlíkovo neutrálnym úradom.

Slovensko sa zaviazalo byť uhlíkovo neutrálne do roku 2050. K dosiahnutiu tohto cieľa je však potrebné, aby k tomu prispeli všetky inštitúcie. V prezidentskej kancelárii sme si dali cieľ stať sa prvým uhlíkovo neutrálnym úradom už do roku 2030. Máme to prepočítané a na dosiahnutie tohto cieľa musíme:

  • postupne prejsť na elektromobilitu
  • inštalovať prvky zelenej infraštruktúry – zelené strechy a steny
  • zlepšiť energetickú efektivitu budov prezidentskej kancelárie
  • podávať pri štátnych návštevách len jedlo z lokálnych potravín
  • častejšie cestovať komerčnými linkami, menej vládnym špeciálom
  • vysadiť ročne minimálne 1 300 stromov

Tento plán sme ohlásili na netradičnom mieste – na streche Karáčoniho paláca, ktorá sa v budúcnosti premení na zelenú strechu.

Som rada, že aj na nedávnom samite vo Viedni som mohla hrdo vyhlásiť, že Slovensko je pripravené konať a chrániť životné prostredie a rakúskemu prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi som na našom spoločnom stretnutí mohla podarovať prvý med od včiel z úľov, ktoré sme v máji umiestnili do Prezidentskej záhrady.

Zľava: Bellen a Čaputová

Úloha včiel je nezastupiteľná a bez nich by sme tu neboli ani my. Včely nám ukazujú vzájomnú prepojenosť prírody a aj to, že keď sa o prírodu staráme, tak nás odmení. Aj o tom budem hovoriť už o niekoľko dní na samite OSN o biodiverzite, ktorý je jedným zo sprievodných podujatí tohoročného Valného zhromaždenia.

Vznik OSN pred 75 rokmi podnietila jednoduchá myšlienka – prínosy spolupráce musia vždy prevážiť nad sebeckosťou a konfliktom. Dnes, viac než kedykoľvek predtým, naliehavo potrebujeme, aby sa táto myšlienka stala realitou.

Vaša Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *