Kategórie
Humanizmus Tlačové správy

Vicepremiérka Veronika Remišová prijala zástupcov klimatických iniciatív

Rezort investícií pri čerpaní eurofondov chce hájiť pozíciu zodpovedného prístupu k ďalším generáciám.

Bratislava – Veronika Remišová dnes prijala predstaviteľov Slovenskej klimatickej iniciatívy a ďalších zelených organizácií. Vicepremiérka na stretnutí uistila, že ochrana klíma patrí medzi priority rezortu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. A pri vyžívaní zdrojov z Plánu obnovy a nového Operačného programu Slovensko bude rezort investícií hájiť pozície zodpovedného prístupu k budúcim generáciám, aby sme našim deťom zanechali zelenšiu a zdravšiu krajinu.

„Som presvedčená, že zmenu klímy nemožno bagatelizovať a už vôbec nie popierať. To, že sme malá krajina ešte neznamená, že nesieme menšiu zodpovednosť,“ vyhlásila vicepremiérka Veronika Remišová.

Povedala, že pre Slovensko sú zelené ciele aj významným zdrojom rozvoja. Zároveň uviedla, že strana Za ľudí chce byť aj hlasom ochrany životného prostredia. Podľa slov Veroniky Remišovej už dávno neplatí, že zodpovednosť k životnému prostrediu predstavuje brzdu ekonomickému rastu.

„Práve naopak. Investície do zvyšovania energetickej úspornosti, do obnoviteľných zdrojov, do recyklačných zariadení, neznižujú len emisie skleníkových plynov. Zároveň vytvárajú pracovné príležitosti v regiónoch a predstavujú významný priestor pre inovácie. Teda aj nové podnikateľské príležitosti,“ podotkla ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Ako príklad uviedla tisíce pracovných miest v stavebníctve, ktoré sú naviazané na obnovy a zatepľovanie budov.

Podľa vicepremiérky zároveň netreba zabúdať ani na dodatočné náklady.

„Ročne na Slovensku predčasne zomrie päť tisíc ľudí v dôsledku znečisteného ovzdušia. O päť tisíc ľudí viac ako by bolo správne. Pričom liečba chorôb spojených so znečistením ovzduším predstavuje obrovské náklady na zdravotníctvo. Omnoho efektívnejšie je investovať do ekologického vykurovania, do ekologickej dopravy… prečistiť vzduch na Slovensku a predísť chorobám,“ doplnila vicepremiérka.

Podľa dostupných informácií až 70 % tuhých znečisťujúcich látok v ovzduší spôsobuje nesprávne vykurovanie v domácnostiach.

Na záver vicepremiérka ocenila všetkých aktivistov, ktorí sa úprimne venujú poukazovaniu na problematiku zmeny klímy. Podľa jej slov, práve iniciatíva tretieho sektora a dobrovoľníkov má obrovský význam. Neustálym pripomínaním klimatickej zmeny pomáhajú presvedčiť verejnosť aj politikov, že riešenia nemožno ďalej odkladať.

Foto:

Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová
Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová.


Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (MIRRI SR)
je ústredným orgánom štátnej správy pre:
– riadenie, koordináciu a dohľad nad využívaním finančných prostriedkov z fondov Európskej únie,
– oblasť informatizácie spoločnosti,
– oblasť investícií.
Čerpané z: www.mirri.gov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *