Kategórie
Tlačové správy (spoločnosť)

Počas Európskeho týždňa mobility dominovali aktivity občianskych združení

V týždni od 16. 9. do 22. 9. sa OZ okolo a Cyklokoalícia Košice postarali o bohatý program, ktorým už druhý rok zviditeľňujú mestskú cyklistiku a spájajú komunity v meste Košice. Cieľom udalosti CykloDobro je poskladať čo najviac bicyklov z darovaných prebytočných dielov. Tie potom darujú znevýhodneným a slabším skupinám obyvateľov. Na bicykloch pracovali ľudia z prizvaných cykloprevádzok z Košíc a aj iní dobrovoľníci.

Za najlepší výkon pri skladaní bicyklov získal putovnú trofej „Hrdzavá reťaz“ Ľuboš Cvikik z prevádzky City Bike Shop. Cenu mu odovzdal predchádzajúci držiteľ ceny Mišo Bradovka z Dutch Bikes. Spoločne sa im podarilo túto sezónu poskladať 23 bicyklov. 7 z nich sú bicykle z minulého ročníka CykloDobro, ktoré po ročnej prevádzke už potrebovali základný servis.

„Počas minulej sezóny sa tieto bicykle len požičiavali, tentokrát ich darujeme rôznym sociálnym zariadeniam s podmienkou, že každé zariadenie musí mať priestor na uskladenie bicyklov a taktiež vyberie osobu, ktorá bude mať bicykle na zodpovednosť a bude sa o ne náležite starať. Boli by sme radi, ak by bicykle používali nie len klienti týchto zariadení ale aj ich zamestnanci, keďže často sú to ľudia, ktorých práca je náročná a platovo podhodnotená,“ vyjadril sa Juraj Senič z OZ okolo.

Počas celého týždňa mnohí návštevníci zažili nočnú cyklojazdu mestom, mali možnosť zúčastniť sa prednášok, diskusií, kvízu, premietania filmu, nechať si opraviť vlastný bicykel zadarmo alebo si zajazdiť na vyskladaných bicykloch. Súčasťou Európskeho týždňa mobility v Košiciach je aj pravidelné sčítanie cyklistov.

„Oproti mesiacu máj tohto roku narástol počet cyklistov v rannej špičke (7.00 – 9.00 h) o približne 70 %. A to aj napriek tomu, že sme sčítavali v pondelok 14. 9., deň pred dňom pracovného pokoja, kedy ľudia radi čerpajú dovolenku, aby si predĺžili víkend. Podrobné výsledky sčítania uverejníme už tento piatok na pravidelnej Critical Mass cyklojazde,“ povedal Adrián Chreň z občianskeho združenia Cyklokoalícia Košice.

Udalosť Critical Mass: Septembrová spanilá cyklojazda (piatok 25. 9. 2020 o 18.00 h, Dolná brána, Hlavná ulica, Košice).

Foto:

CykloDobro
Tabačka Kulturfabrik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *