Kategórie
O politike

Pravda chudoby verzus dnešný denník Pravda

Ako sa svet mení.

15. septembra 1920 vyšlo v Ružomberku prvé číslo Pravdy chudoby. Časopis bol venovaný „triednej výchove robotného ľudu“.

Heslo nad nadpisom znelo: Proletári celého sveta – spojte sa!

V úvode sa píše:

„V dobe revolučného hnutia, keď celý svet je zachvátený ideami socializmu a snahami po lepšej budúcnosti, keď sa striedajú nové názory a nové myšlienky a vedie sa boj o ich uskutočnenie, pristupujeme k vydávaniu nášho časopisu ‚Pravda chudoby‘.“

A dnes?

Nepamätám sa, aby som čosi čítal o robotnom ľude. Čo ich trápi, aké majú starosti.

Dnes je denník Pravda štandardný denník ako ostatné, napríklad denník SME, Denník N a podobne.

Čo čítam v jednom denníku, to je i v ostatných denníkoch. Najmä spravodajské články prevzaté od agentúr TASR alebo SITA.

Neviem, či dnes nejaký robotník číta denník Pravda. Možno tam zájde kvôli blogu, pretože tamojšie blogy sú väčšinou ozaj výkvetom bláznivých ľudí, tárajov, ktorí vedú krčmové reči. Blog je tak internetovou krčmou.

Musíme si priznať, že dnes nikto nezastupuje robotný ľud. Dokonca ani slávna Komunistická strana Slovenska, ktorá nebola schopná zložiť kauciu, aby sa mohla uchádzať o voličské hlasy robotného ľudu. O hnutie Socialisti.sk, ktorej šéfoval Eduard Chmelár, zakoplo 0,55 % voličov. Strana s názvom SOLIDARITA – Hnutie pracujúcej chudoby oslovila 0,11 % voličov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *