Kategórie
Tlačové správy (spoločnosť)

CykloDobro naplní program Európskeho týždňa mobility v Košiciach

2. ročník (od 16. do 22. septembra 2020).

Bicykel je bezpochyby jeden z najlepších dopravných prostriedkov v meste. Okrem toho je nástrojom zábavy, športu, priateľstva a symbolom slobody. V našom okolí existuje veľa ľudí, ktorí si mnohé z týchto vecí nemôžu dovoliť a práve pre nich sme túto akciu pripravili.

OZ okolo a Cyklokoalícia Košice od 16. do 22. septembra počas Európskeho týždňa mobility budú skladať a opravovať bicykle z nepotrebných cyklodielov. Akcia sa bude konať už podruhýkrát, tentokrát v priestoroch kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik. Skupina cyklonadšencov si za cieľ dala poskladať čo najviac bicyklov pre ľudí zo sociálne slabších pomerov či domovov dôchodcov. Popritom chce verejnosti prezentovať bicykel ako samozrejmú alternatívu mobility pri rozvoji mesta.

„V pivniciach a garážach často odkladáme staré bicykle v rôznom štádiu rozkladu a poškodenia. Nechýba veľa a bicykel môže znova fungovať. Preto sme už druhý rok po sebe vyzvali všetky cykloshopy a cyklodielne, aby nám pomohli dať dokopy čo najviac pojazdných bicyklov z ‚haraburdia‘, ktoré väčšinou len zavadzia. Bicykle potom darujeme tým, ktorí ich najviac potrebujú,“ hovorí Juraj Senič (OZ okolo).

Súčasťou podujatia bude nočná masová jazda mestom, prednášky, premietanie filmu, workshop základného servisu bicykla, základy správneho nastavenia bicykla a zábavný kvíz, kde si účastníci môžu vysúťažiť zaujímavé a užitočné cyklodoplnky.

„Mesto malo s naplnením programu Európskeho týždňa mobility komplikovanú úlohu a nakoniec sme ostali len my, kto zabezpečuje verejnosti cykloaktivity počas tohto týždňa. Tešíme sa, že o udalosť CykloDobro je čoraz väčší záujem zo strany verejnosti a že sme mohli rozšíriť program aj o iné, náučné a zaujímavé aktivity. Veríme, že tohoročný nárast záujmu o mestskú cyklistiku prinúti kompetentných venovať viac pozornosti rozvoju infraštruktúry, doplnkových prvkov či iných kampaní pri tvorení našich ulíc aj pre cyklistickú a pešiu dopravu – nielen tú automobilovú. Budeme radi, ak spoločnými silami vytvoríme ulice priateľské pre život Košičanom,“ porozprával Adrián Chreň (Cyklokoalícia Košice).

Tento rok podporia podujatie tri cykloservisy: Dutch Bikes, City Bike Shop a Bike point. Prevádzka, ktorá vyskladá najviac bicyklov získa titul Cyklodobroš roka a odnesie si putovnú trofej, ktorou sa môže pýšiť. CykloDobro bude ukončené prezentáciou vyskladaných bicyklov na oslavnej jazde a odovzdaním trofeje výhercovi. Podrobný harmonogram a všetky ďalšie informácie nájdete vo facebookovej udalosti.

Kontaktná osoba:

Juraj Senič, OZ okolo
jurajsenic@gmail.com
+421 903 183 392

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *