Kategórie
Tlačové správy

Štátne IT centrum sa stáva skutočnosťou

Slovensko IT, a. s. povedie doterajší riaditeľ Košice IT Valley.

Zásadný krok k lepšej informatizácii a digitalizácii štátu. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) podalo návrh na zaregistrovanie štátnej akciovej spoločnosti Slovensko IT, a. s. do Obchodného registra SR. Podľa vicepremiérky a ministerky Veroniky Remišovej stoja pred novou softvérovou firmou veľké projekty, ktoré musia v prvom rade zjednodušiť elektronickú komunikáciu občanov so štátom.

„Koncom júla sme prišli s odvážnym návrhom – vybudovať v Košiciach štátne IT centrum. A sľúbili sme, že spravíme všetko pre to, aby vzniklo k 1. septembru. S radosťou oznamujeme, že 31. augusta 2020 sme podali návrh na registráciu štátnej spoločnosti Slovensko IT, a. s. do Obchodného registra,“ vyhlásila vicepremiérka Veronika Remišová.

Výkonom funkcie predsedu predstavenstva bol poverený Pavol Miroššay, ktorý doteraz pôsobil ako výkonný riaditeľ klastra Košice IT Valley, čo je vplyvné regionálne združenie IT spoločností, samospráv a univerzít.

„Štátne IT musí byť efektívne, flexibilné a za férovú cenu. Štátna informatizácia a digitalizácia už nemôžu byť plne závislé od externých dodávateľov tak, ako je to doteraz. Za uplynulých sedem rokov sa do štátneho IT investovala miliarda eur, ročne sa na štátne IT systémy vynakladá 500 až 700 miliónov eur. V štáte máme dohromady 3 000 rôznych systémov a ani nevieme, čo za tak veľké peniaze štát vlastne dostáva,“ uviedla vicepremiérka.

„Máme pripravené zaujímavé a pre štát veľmi dôležité projekty. Zároveň sa tešíme veľkému záujmu ITčkárov urobiť niečo dobré pre štát,“ povedal štátny tajomník MIRRI SR Marek Antal.

Medzi priority Slovensko IT, a. s. bude patriť redizajn ústredného portálu verejnej správy Slovensko.sk tak, aby bol moderný, zrozumiteľný a užívateľsky priateľskejší pre občanov.

„Chceme, aby veľa vecí občania dokázali vybaviť cez mobilný telefón. Bude to také Slovensko do vrecka,“ dodal.

Podľa štátneho tajomníka Antala začne Slovensko IT, a. s. naplno fungovať okamžite od založenia.

Ako už pred časom MIRRI SR avizovalo, jadrom softvérovej spoločnosti IT Slovensko, a. s. bude časť bývalých pracovníkov košickej pobočky nemeckej firmy WireCard, ktorí majú bohaté skúsenosti s tvorbou globálnych proklientských riešení.

„Naším cieľom je, aby pre štát pracovali tí najlepší. Aby pracovať pre štát bolo cťou. Len tak sa nám podarí zmenšiť dlh v informatizácii štátu, ktorý vznikol za bývalých vlád,“ dodala vicepremiérka Remišová.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (MIRRI SR)
je ústredným orgánom štátnej správy pre:
– riadenie, koordináciu a dohľad nad využívaním finančných prostriedkov z fondov Európskej únie,
– oblasť informatizácie spoločnosti,
– oblasť investícií.
Čerpané z: www.mirri.gov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *