Kategórie
Tlačové správy

Rezort obrany navrhuje, aby na Slovensku mohli pôsobiť štyria americkí vojaci – ich prítomnosť nie je žiadnou novinkou, ide o dlhodobú spoluprácu

Vláda SR dnes schválila návrh Ministerstva obrany SR na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov amerických na území Slovenskej republiky. Účelom ich prítomnosti bude poskytovanie poradenstva a výcviku pre vojakov Ozbrojených síl SR. O návrhu bude ešte rozhodovať Národná rada SR.

„Je veľmi dôležité zdôrazniť, že tento návrh neznamená nijakú novinku v pôsobení amerických vojakov na Slovensku. Príslušníci ozbrojených síl USA pôsobili na našom území už aj v minulosti, pretože ide o dlhodobú a kontinuálnu spoluprácu s naším kľúčovým spojencom na vysokej úrovni vrátane intenzívnej vojenskej spolupráce v oblasti vojenského výcviku, cvičení a poradenstva,“ zdôraznil minister obrany SR Jaroslav Naď. Zároveň dodal, že ide o pôsobenie celkovo štyroch amerických vojakov, a to bez vojenskej techniky.

V prípade schválenia návrhu by príslušníci ozbrojených síl Spojených štátov amerických plnili úlohy výcviku a poradenstva pri rozvíjaní spôsobilostí pre civilno-vojenskú spoluprácu (CIMIC – „Civil-Military Cooperation“) a psychologických operácií tímov ozbrojených síl (PSYOPS – „Psychological Operations“). Zároveň by to znamenalo prehĺbenie spôsobilostí Ozbrojených síl SR potrebných pre splnenie záväzku Slovenska prispieť do Síl okamžitej reakcie NATO.

Z predloženého materiálu ďalej vyplýva, že príslušníci ozbrojených síl USA by boli v prípade schválenia návrhu dislokovaní v rámci posádky v Martine, pričom na Slovensku by pôsobili od 1. októbra 2020 po dobu 36 mesiacov v deväťmesačných rotáciách. Náklady spojené s prítomnosťou príslušníkov ozbrojených síl USA by boli hradené americkou stranou.

Zdroj: Ministerstvo obrany SR, 19. augusta 2020.

Jedna odpoveď na “Rezort obrany navrhuje, aby na Slovensku mohli pôsobiť štyria americkí vojaci – ich prítomnosť nie je žiadnou novinkou, ide o dlhodobú spoluprácu”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *